Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asrın Projesi Marmaray, İstanbul Boğazı’nda Hüdai Yolu olarak bilinen kısmın altına i
#1
Marmaray’ın özel bir sırrı ortaya çıktı
!
Asrın Projesi Marmaray, İstanbul Boğazı’nda Hüdai Yolu olarak bilinen kısmın altına inşa edildi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açılışını yapacağı ve tüm dünyanın gözlerini çevirdiği ‘Asrın Projesi’ olarak nitelendirilen Marmaray, Boğaz’da ‘Hüdai Yolu’ olarak bilinen ve sakin deniz yolu olarak adlandırılan kısmın hemen altına yapıldı.
TÖRENE DAVET EDİLİROsmanlı padişahlarından Sultan Ahmed Han’ın bir cami yapmak istemesi ve Sarayburnu’nda yer tespitinin yapılmasının ardından günümüz ifadesiyle temel atma töreni düzenlenir. Törene dönemin ileri gelen alimlerinden Aziz Mahmud Hüdai de davet edilir

.
DENİZİN KÖPÜRMESİNE ALDIRMADICaminin inşa edileceği alana ilk kazmayı Aziz Mahmud Hüdai vurur ve ardından padişah ile beraber yoruluncaya kadar çalışırlar. Cami inşaatının bitmesinin ardından Padişah, hem açılış için hem de Cuma hutbesi okuması için Mahmud Hudai’yi çağırır. O gün denizin köpürmesi ile karşıya geçmek imkansız hale gelirken, Hudai talebeleri ile birlikte Boğaz’dan kiraladığı kayık ile rahat bir şekilde karşıya geçer. Aziz Mahmud Hüdai’nin o gün geçtiği yol Hüdai yolu olarak anılmaya başlanır .

YOLUN HEMEN ALTINA İNŞA EDİLDİ’
Sosyal medyada da sakin deniz yolu olarak isimlendirilen ‘Hüdai Yolu’ ile ilgili çok sayıda paylaşım yapıldı. Mesajlarda, ‘Asrın Projesi’nin Hüdai Yolu’nun hemen altına inşa edildiği yazıldı .

KAYIĞA BİNDİĞİ YERDEN AÇILACAKSultan Abdülmecit’in 1860′ta ortaya attığı ve ancak 2004 yılında inşasına başlanabilen ‘Asrın Projesi’ Marmaray, Üsküdar girişinde düzenlenecek törenle açılacak. Törenin düzenleneceği alanın da Hüdai’nin kayığa bindiği alana çok yakın olduğu konuşuluyor.

BU GÜZERGAH KULLANILDI’
Üsküdar Belediye Başkan Yardımcı Hilmi Türkmen de sosyal medya hesabı Twitter’dan konuyla ilgili bir mesaj paylaşarak, ‘Salı günü açılacak olan Marmaray’da Hüdai Hz.leri’nin Hüdai Yolu denilen güzergahının kullanıldığını biliyor musunuz ?’ 

HySsdl1.jpg?1


 
 

 

 
Cevapla }
Teşekkür Edenler:


Yazımız Hoşunuza Gitti İse Paylaşın

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KANAL İSTANBUL NEDİR..? (Türkiye'ye Fayda ve Zararları) intikamcı 0 1,064 04-25-2014, Saat:10:27 PM
Son Yorum: intikamcı

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi