Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook'a 'Mahremiyetimizden Elini Çek' Uyarısı
#1
qSlyE.jpg Facebook CEO'su ve kurucusu Mark Zuckererg'e pazartesi günü gönderilen bir mektupta ağın kullanıcıların kişisel mahremiyet taleplerine cevap vermesi istendi. Avrupa Birliği (AB) regülasyon otoritesi de hemen hemen aynı saatlerde yaptığı açıklamada Facebook'un vatandaşlarına kişisel bilgileri hakkında daha fazla söz hakkı vermesini beklediklerini ifade ediyordu. Facebook, 22 Kasım tarihinde bir adım daha atarak gizlilik politikalarında yapacağı değişiklikler için oy verme sürecini kaldırmayı hedeflediğini açıklamıştı


Facebook, "büyük başın derdi büyük olur" atasözünde dile getirilen durumu yaşıyor. Sosyal ağ devi, tüketici haklarını savunan kuruluşlar tarafından mahremiyet konusundaki politikaları nedeniyle bir kez daha ateş hattında. Zira ağın, harhangi bir onay almadan üyelerinin kişisel bilgilerini üçüncü partilerle paylaşmak için düzenleme yaptığı iddia ediliyor.

Facebook CEO'su ve kurucusu Mark Zuckererg'e pazartesi günü gönderilen bir mektupta ağın kullanıcıların kişisel mahremiyet taleplerine cevap vermesi istendi. Avrupa Birliği (AB) regülasyon otoritesi de hemen hemen aynı saatlerde yaptığı açıklamada Facebook'un vatandaşlarına kişisel bilgileri hakkında daha fazla söz hakkı vermesini beklediklerini ifade ediyordu.

Facebook, 22 Kasım tarihinde bir adım daha atarak gizlilik politikalarında yapacağı değişiklikler için oy verme sürecini kaldırmayı hedeflediğini açıklamıştı. (1) Gizlilik politikaları konusunda eleştirilmekten bıkan Facebook, 3 yıl önce gizlilik konusunda yapacağı tüm majör değişiklikleri oylamaya tabi tutma kararını almıştı. Zira, Facebook'un kullanıcılardan gelen yorumları değerlendirmeye alması için aktif kullanıcıların %30'undan fazlasının bu oylamalara katılması gerekiyordu. Ağ, buna ek olarak kullanıcıların kendilerine kimin mesaj gönderebilecekleri konusunda karar verebilme yetkilerine de kısıtlama getirdiğini açıklamıştı. Facebook üyeleri bunun yerine yeni filtreler kullanacak.

Facebook'un, bu denli tepki görmesinde ağın geçtiğimiz yıl içerisinde 715 milyon dolara satın aldığı Instagram ile veri paylaşacağını duyurması önemli bir etken oluşturuyor. Gmail, YouTube, Plus gibi diğer servislerinden gelen kullanıcı bilgilerini birleştirebileceğini açıklayan Google'a da benzer bir tepki gösterilmişti. Regülatörler ve mahremiyet savunucuları, böylesi uygulamaların bir taraftan kişilerin mahremiyet haklarının ihlali, bir taraftan da veri güvenliğinin riske edilmesi anlamına geldiğini ifade ediyor.

Facebook, sözcüsü Andrew Noyes aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin, iş ortakları ile veri paylaşarak hizmet kalitesini yükseltmeyi hedeflediğini ve böylelikle depolama verimliliği avantajlarını en iyi şekilde kullanmak istediğini duyurdu. Ancak açıklama şu ana kadar mahremiyet savunucularını tatmin edebilmiş değil. Electronic Privacy Information Center yöneticilerinden Marc Rotenberg, sosyal ağın politika değişikliğinin salt üyelerin mahremiyetlerinin ihlali olmadığını, aynı zamanda bir süre önce Federal Telekomünikasyon Komisyonu FTC ile vardığı uzlaşmanın da bozulması anlamına geldiği değerlendirmesini yapıyor. Facebook'un FTC ile vardığı uzlaşma çerçevesinde ağ, mahremiyet özellik ve uygulamalarına yönelik bir değişiklik yapması halinde kullanıcı onayını almak durumunda.

Facebook, geçtiğimiz ay verdiğimiz bir haberde de mahremiyet ekseninde ihlaller yapmakla itham edilmişti. Bahsi geçen haberimizde, Amerika'da bir kadının hamile olduğunu Facebook üzerinden duyurmasının ardından kendisine bebek ürünleriyle ilgili çok sayıda indirim teklifinin geldiğini paylaşmıştık. Facebook, Ad & Age isimli reklam ve pazarlama konularında yayın yapan kuruluşun haberi üzerine davranışsal takip yapmadığını açıklamıştı.

Dünyada, Facebook'a "ecel terleri döktüren" sayılı regülasyon kuruluşlarından biri olan İrlanda otoritesinin, son gelişmeler üzerine Facebook'u yeniden mercek altına aldığı ifade ediliyor. İrlanda veri koruma komisyonu yöneticilerinden Gary T. Davis, yaptığı açıklamada, sosyal ağın veri kullanma politikasına yönelik değişiklik yaparken daha önce iletilen temel prensipleri göz önünde bulunduracağını umduğunu söyledi. Sosyal ağın önümüzdeki günlerde kişisel gizlilik ve regülasyon ekseninde neler yaşayacağını hep birlikte göreceğiz
.
kaynak:turk.internet.com
Cevapla }
Teşekkür Edenler:


Yazımız Hoşunuza Gitti İse Paylaşın

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi