[ Etiketler: iran'in | yeni | insansiz | hava | araci | odulu ]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İran'ın yeni insansız hava aracı ödülü
#1
Bu makale Rus Ordusuna ait askeri haberler veren web sitesinden alınarak Erdinç Çelik tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Rusçam ingilizce kadar gelişmiş olmamasına rağmen iyi bir tercüme yaptığıma inanıyorum, hatalar varsa kusura bakmayın.

598611_458984167471087_471091723_n.jpg İran'ın yeni insansız hava aracı ödülü

Geçen yıl Aralık ayı başlarında, İran ordusu bir Amerikan keşif dronu'nu (İnsansız Hava Aracı) olan Lockheed Martin RQ-1


70 Sentinel'i başarılı olarak ele geçirdiğini bildirdi. Dron sözümona sahip olduğu GPS'li navigasyon sistemine karıştırma yapılıp yanlış sinyal gönderilerek Afganistan'daki bir ABD üssüne iniş yaptığı düşündürülerek İran hava alanına iniş yaptırıldığı söyleniyor. İşlemin diğer ayrıntıları rapor edilmedi. İran'ın askeri müdahalesinden birkaç ay sonra bundan tam olarak alınan dersin anlaşılamamış olduğu söyleniyor ve benzer olay tekrar meydana geldi.

İronik olarak, yeni gerçekleşen olay Amerikan dronu'na başarılı müdahalenin üzerinden tam bir yıl sonra meydana geldi. 4 Aralık tarihinde Devrim Muhafızlarından Tuğamiral A.Falavi İran silahlı kuvvetlerinin elinde insansız Boeing ScanEagle (Tarayıcı Kartal) İHA olduğunu söyledi. Amiral İran karasuları üzerinde uçuşu sırasında cihazı ele geçirdiklerini söyledi. Ancak hangi ülkeye ait olduğunu söylemedi. Bir yıl önce "Sentinel"de olduğu gibi ScanEagle'ın İHA kontrol sinyalleri taklit edilerek ele geçirildi ve İran askeri üssüne indirildi. İranlılar yakalanan uçakların Körfezi'ndeki halen devriye gezen Amerikan gemilerinin birinden kalktığına inanıyor. Koramiral ifadesine kanıt olarak yakalanan drone ve İranlı uzmanları resmeden, fotoğraflar basına verildi.

Geçen yıl olduğu gibi, ABD'li yetkililer yakalanan dronun İranlıların eline geçtiğini kabul etmeleri zor ve yavaş oldu. Üstelik hepsi ScanEagle'ın kalktığı yer ve uçuş sırasında herhangi kaybı hakkında bilgiye sahip olmadıklarını belirtmişlerdir. Hatta ellerindeki İHA'ların yabancı devletlerin kara ve hava sularına girmediğini ve halen yabancı toprak parçası üzerinde uçan İHA olmadığını da belirttiler.

İranlılar ABD'nin resmi beyanlarını aslında kabul ediyorlar ve drone'nu üreten firma Amerikan firması olmakla birlikte ABD'ye ait olduğunu gösteren üzerinde herhangi bir iz yok. Amerikalılara ait yakalanan İHA demiyorlar ve bunu net şekilde belirtiyorlar. Bu keşif uçaklarında hangi ülkeye ait olduğunu gösteren işaret olmaması standart bir uygulamadır ve aslında pek çok sorunu önler.

ScanEagle İHA'sı öncelikle keşif amacıyla üretilmiş, üstüne çeşitli ekipman montajı için özel olarak tasarlanmış bir platformdur ve uçurması kolaydır.Cihaz "Kuyruksuz"'dur ve kanatları üzerine yapılan geriye doğru eğik dikey stabileler sayesinde uçuşunu sağlar, geriye doğru kanat açıklığı 3.11 metre vardır. Gövde uzunluğu ise 1.37 metre'dir uçuşa güç vermek için iki beygir gücünde, yakıt depoları ve sabit bir platforma sahip olan bir piston motoruna sahiptir.

ScanEagle'ın yakıtıyla birlikte maksimum yük taşıma kapasitesi (kalkış ağırlığı) 20kg'dır buda İHA'ya sadece günlük kullanım olanağı tanır. Aslında bu yakıt İHA'yı 6 km yüksekliğe çıkartır ve yakıtıyla 100-120 km menzile sahiptir. Ancak makina 6 km yüksekliğe çıktığında motorunu kapatır ve planör uçuşuna geçerek hava akımlarını kullanarak süzülür. Tüm nedenlerle uzun menzilli istihbarat ve yere istihbarat geçmek mümkün değildir. Temel Uçuş modu - otomatiktir. Makinenin belleğine uçuştaki geçiş noktalarının koordinatları referans dotları ile rotaları yüklenebilir.

İHA'nın operatörü gerekirse uçuş başladıktan sonra acil olarak makinayı üsse çağırabilir veya başladıktan sonra uçuş programını değiştirebilir veya, bir noktadan diğerine uçurabilir. ScanEagle Skyhook kullanımı ile araziye monteli bir pnömatik mancınık dan atılır. İkinci kullanımı ise gemidendir, aynı şekilde gemiden masta monteli şekilde fırlatılır inişte ise aracın altında bulunan kanca vasıtasıyla yerdeki veya gemideki gerili bir ipe tutunarak yakalanır veya iniş yapar. İniş işlemi otomatik gerçekleştirilebilir.

ScanEagle projesinin en ilginç noktalardan biri X-bandında çalışan, özel bir minyatür NanoSAR radarıdır. Yaklaşık bir kilogram ağırlığında olan bu istasyon, küçük bir ayakkabı kutusunun boyutundadır. Radarı sayesinde sentetik görüntü oluşturarak 3300 metreye kadar mesafelerde çevreleyen alanı "görebilir". Sistemin son sürümlerinde NanoSAR kontrol paneli bilgileri işlemek için gönderilen yeni bir bilgisayar sistemi de monte edilmiştir. Bu yeni bilgisayar sistemi sayesinde sinyal bant genişliği gereksinimlerini azaltır ve dolayısıyla, bir veri bağlantısı biraz daha güvenli hale getirilir. Gerekirse NanoSAR radarı çok basitçe çıkarılarak yerine optik veya termal görüntüleme sistemi takılabilir. Ancak asıl donanım NanoSAR radarıdır.

Dron'un ele geçirilmesinden sonra İran'ın gelecekteki planları arasında ABD drone'larından ele geçirilen bilgileri kamu oyu ile paylaşmak var. Görünüşe göre, kupayı en azından bir kaç gün önce İran kazanmış gibi. İran'lıların açıklamalarına göre İHA'ların zaten tasarım, analiz ve gizli bilgilerini çözmüş durumdalar. İHA'lar yakında İran ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki hukuki anlaşmazlığın problemin temel sebebi olabilir.İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı A.A.Salehi resmi bir protesto ilamı verdi ve uluslararası mahkemelere başvurabileceklerini belirtti. ABD'den gelecek özrün kabul edilmeyeceğini ve bunun yetersiz olduğunu yanı sıra İran'ın hava sahasını ihlale son verilmesi gerektiğini ve bunun ilk kez olmadığını açıkladı.

Ancak, mahkeme işlemleri bazı hoşnutsuzluklara yol açabilir ve bu husus İranlıları engelliyor olabilir bunun nedeni ise İran'lı uzmanların ScanEagle'a yapılan karıştırmayı ve ele geçirilmesini sadece bir kaç saat içerisinde İran Medyası ve basınından ilan etmiş olmaları. Televizyonda ve İran medya raporlarında ScanEagle'ı durduran cihazların gösterilmesi, yazılım korumasının kırılması, ele geçirilen sistemin teknik parçalarının deşifre edilmesi, İHA'lardan elde edilen görüntüleri kesmek için gönderilen sahte görüntülerin yer alması. Yapılacak bağımsız yargılamayı İran'ın aleyhine çevirebilir ve ABD İHA'larının bilerek yoldan çevrilerek İran topraklarına sokulduğunu iddia edebilir. Aslında İran yakında ABD İHA'larından elde ettiği uçuş verilerini yayınlayacak ve Tahran İHA'ların yolundan çevrilmesi ilgili birşey olmadığını belirtecek. Bu sonuçlar yayınlandığında ne olacağını tahmin etmek zor değil.

Aslında Birleşik Devletleri sadece olası bir olayın kurbanları arasında olabilir. Sınırlı miktarda ScanEagle İHA'sı Kanada, Kolombiya, Hollanda ve diğer ülkelere satılmış durumda. Suudi Arabistan'ın bu araçlara sahip olduğuna dair kullanılabilecek kanıt yoktur ancak İran'lıların incelemesi sonucu ScanEagle'ın Suud'lardan geldiği ortaya çıkarsa ortaya ilginç bir durum çıkacağı muhakkaktır. Son yıllarda Tahran ve Riyad arasındaki ilişkiler büyük ölçüde bozuldu, dolayısıyla drone olayı Araplar ile düşmanlıkları artırabilir. Ancak, İran'ın için (ve Ortadoğu'da son siyasi olayların ışığında) düşmanı ABD ile uğraşmak daha karlıdır.

Aynı zamanda yine Suudi Arabistan kaynaklı güvenilir bir bilgiye göre yakalanan ScanEagle gerçekten Amerikalılar ait olabilir. Çünki ScanEagle'da bulunan NanoSAR radarı sadece ABD'nin sahip olduğu modellerde var ve radar verilerinin ölçüm aralığına göre İHA'nın uçuşu ABD'nin ifadesiyle Nötür sular üzerinde gerçekleşmiş. Yani buda gösteriyorki ScanEagle'nın sadece ABD'nin sahip olduğu kıyıdan uzak yerlerdeki gemi platformlarından kakış yaptığını gösteriyor. Ve de gemi platformundan izlenebildiğini gösteriyor. Tabiiki asıl amacı kara keşfi.

Dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden birisi tarafından yapılan/üretilen dronu sağlam olarak ele geçirmek İran'ın teknoloji düzeyi hakkında çok şey söylüyor. Aslında İran'ın tek başına veya birisinin yardımı ile İHA ile başa çıkmak için ekipman yapabileceğinin ve pratik bir uygulaması olduğunu herkese gösteriyor. Bu da zaten İranlı savaşçıların radyo sinyalleri teknolojileri (cephesi) hesabına muazzam bir atılım ve ilerleme içinde olduklarını göstermektedir. Bunun ödülü de ABD dronu olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri'nin savunma alanında da, benzer yönde çalıştığını söylemek gerekir. Bu yaz, Teksas Devlet Üniversitesi dünyaya GPS Spoofer (GPS Kasırgası) olarak bilinen cihaz tanıttı. Bu cihaz GPS sinyalini yanlış yönlendirmek veya kesmek için tasarlanmıştır. İnsansız hava araçlarının kullandığı GPS uydu sinyallerini kendi istenen koordinatlar doğrultusunda yönlendirmeye başlar yani sahte sinyal yayar. Bu nedenle İHA rotasından sapar ve yanlış yöne sevk olur. Özellikle dikkat çeken olay Texas üniversitesi araştırmacılarının serbest piyasada rahatlıkla bulunan bileşenleri kendi GPS Spoofer cihazında kullanmış olmasıdır.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı denemeler uçağın ele geçirilebileceğini ortaya koydu. Böylece İranlılar sadece kolay tespit edilemeyen yabancı uçakları tespit etmekle kalmadıklarını ispat ettikleri gibi onları kendi hava alanlarına iniş yaptırma konusunda yetenekli olduklarını ispat ediyorlar. Bu nedenle Amerikalılar, Araplar veya israilliler, İran hava sahasına insansız düşman uçağı gönderme konusundaki görüşlerini yeniden gözden geçirmeleri hususunda düşünmeleri gerekiyor. Aksi halde İslam Cumhuriyeti ödüller listesini yeni uçak sergileri ile artırabilir.
Cevapla }
Teşekkür Edenler:
[ Etiketler: iran'in | yeni | insansiz | hava | araci | odulu ]


Yazımız Hoşunuza Gitti İse Paylaşın

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İran yeni SAM (karadan havaya füze) sistemini tanıttı intikamcı 0 869 10-30-2012, Saat:12:39 PM
Son Yorum: intikamcı
  İran, düşürdüğü insansız ABD uçağını kopyaladı mevthawk 0 858 09-05-2012, Saat:12:46 AM
Son Yorum: mevthawk

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi