Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İş Görüşmesine Gideceklere, İşe Alımcıdan Tavsiyeler
#1
– Öncelikle CV’nizdeki imla kurallarına dikkat ediniz ve CV nize koyduğunuz fotoğrafınızı yeniden gözden geçiriniz. Şunu unutmayınız, CV’niz sizi temsil etmektedir.Bu nedenle mesleki veya eğitim hayatınızda istediğiniz kadar başarılı da olsanız, başarılarınızı yansıtacak düzgün bir CV’niz yoksa, iş başvuru sürecinde boşuna çaba harcamış olacaksınız.

– Özellikle sıkça rastladığım, ne çıkarsa bahtıma sendromu yaşayan arkadaşlara söylemek isterim, mesleki yetkinliklerinizle örtüşmeyen ve hiç alakası olmayan pozisyonlara lütfen başvuru yapmayınız.Bu sizin aklınızın karışık ve kararsız olduğunuz izlenimini verir. Dikkat çekmek yerine süreçten elenmeniz daha kolay olur.

– Yayınlanan ilanlara başvuru yapmadan önce okuyunuz!. Okumadan yaptığınız her başvuru, hem sizin zamanınızı , hem de CV incelemek için oldukça kısıtlı vakte sahip insan kaynakları uzmanının zamanını çalmaktadır.

– İş görüşmesi yapacağınız şirketi, görüşme öncesi araştırınız. Kimdir? Nedir? Ne iş yapar? oldukça önemlidir.

– Görüşmenin nerede ve hangi saatte yapılacağını mutlaka öğreniniz. Not alınız.

– Lütfen temiz ve düzgün bir şekilde giyininiz. Mümkünse bir takım, mevcut değilse ütülü bir gömlek ve pantalon giymeniz, bayanlarında yine görüşmeye uygun klasik bir şekilde giyinmenizin fayda sağlayacağını söylemek isterim. (Unutmayın, insanlar kıyafetlerle karşılanır, düşüncelerle uğurlanır )

– Yanınızda bir adet CV’nizin çıktısı ve 1 adet fotoğrafınız her daim olsun.

– Mümkünse görüşme yapacağınız kişi veya kişilerin isimlerini öğrenmeye çalışınız.

– Görüşmeye geç gitmeyiniz.Mazeretsiz bir şekilde görüşmeye gitmemezlik ise kesinlikle yapmayınız. Görüşme yapacağınız kişiye çok büyük saygısızlıktır.

– Daha ilk dakika da ben kaç para alacağım diye soru sormayınız. Zaten sabırlı olursanız, mutlaka size belirlenen maaş politikası sonucunda bir ücret sunulacaktır. Kabul edip etmemek yine sizin elinizdedir.

– Göreve dair neler yapacağınızla ilgili sorularınızı hazırlayınız, detaylıca yapılacak işlerin neler olduğunu öğreniniz. Sadece ünvanı güzel diye işi kabul etmeyin.Süslü püslü olupta işleri boş ünvanlar özellikle günümüzde çok çoğalmıştır. Bunlara dikkat ediniz. İş detaylarda gizlidir ve bu nedenle oldukça önemlidir.

– Görüşme bitiminde mutlaka teşekkür ediniz. İşe alım sürecinin ne kadar sürede tamamlanacağına dair görüşmeciye soru sorabilirsiniz.
89g0TZd.jpg

YAZAR: İsmail MURSALLI
Cevapla }
Teşekkür Edenler:


Yazımız Hoşunuza Gitti İse Paylaşın

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi